Amerika Hakkında Faydalı Bilgiler Blogu!

4 Şubat 2013 Pazartesi

I-94'un Önemi: Vize vs. I-94

Amerika prosedürlerinde pek akla gelmeyecek bir nokta daha.. I-94'un önemi.. Peki ne kadar önemli?

I-94 formundan Amerika'ya İlk Kez Giriş başlığında bahsetmiştim.
Eskiden, Amerika'ya giderken uçakta yolculara verilir, ülkeye girişte memurlar tarafından pasaportunuza zımbalanır ve çıkarken alınırdı. Artık internetten dolduruluyor olsa da ülkeye yasal yollardan giriş yaptığınızı gösteren tek belge.  Ancak bundan daha fazlası da var.
Güncel I-94 prosedürlerine ulaşmak için Yeni I-94 Sistemi ve I-94 Nasıl Doldurulur konusunu ziyaret ediniz.

Amerika'ya girişteki memurların çok ama çok yetkili olduğunu belki duydunuz belki duymadınız. Uçaktan indikten sonra, ülkeye girmeden önce, size "niye geldiniz, ne yapacaksınız, nerede kalacaksınız" diyen görevliler var. Onları havadan sudan muhabbet olsun diye konuşuyor sanmayın, sizi geri git diyip ülkenize gönderebilirler, vizenizi iptal edebilirler hatta birdaha ülkeye giremeyecek şekilde size yasak bile koyabilirler.

Konsolosluktaki vize memurunun verdiği vizeyi iptal etme yetkisi olan bu adamların pasaportunuza zımbaladığı (eski uygulamada) I-94 formu da vize memurunun verdiği vizeden daha kıymetli.
Artık pasaportunuza birşey zımbalamıyor olsalar da, aynı söz hakkına elbette sahipler..


Ülkede out-of-status durumuna, yani kaçak durumuna, vizeniz bittiği zaman değil, I-94'unuzun gerçerlilik süresi bittiği zaman girdiğinizi biliyor muydunuz?


BÜYÜKSÜN I-94!


Ee, vize 5 sene, I-94 5 sene, ne diyor bu adam, demeyin yahu.

Şu konuda turist vizeleri ile ilgili yazdıklarımı bir hatırlayın: Amerika Turist Vizesi

İnce nokta şu: Diyelim ki konsolosluk size 3 aylık vize verdi, girişteki memur I-94'a 6 ay geçerlilik yazdı ise, ülkede 6 ay yasalsınız. Ek olarak, genelde I-94'u en az 6 aylık yazıyorlar.
Birdaha vize almaya gittiğinizde, güzel bir sebebiniz olsun ama.Oralarda biryerlerde, şuan bu blog'u okuyanlar içerisinde elbette benden iyi bilenler vardır.
Bu adamlar niye yazmaz?
İşte onlar da buraya yazsın, yorum yapsın.  
Desin ki bu da var bunu da yazın.  
Bana mail atsın yayınlayayım.
Bana dediğim şuraya: fatihgork@hotmail.com  
Görüşmek üzere,  
Fatih.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder