Amerika Hakkında Faydalı Bilgiler Blogu!

25 Aralık 2012 Salı

Amerika'da yalnız seyahatler

Bu sefer Gülhane Parkı'nın ceviz ağacı siz mi oldunuz? 


Sayın ceviz ağaçları veya yalnızlar, alınmayın gücenmeyin. Yalnız kaldım diye planlarınızı ertelemeyin.
Yalnız konsere gitmek, sergiye müzeye gitmek gezmek dolaşmak tamam da, yalnız tatile gitmek deyince hımm.. diyoruz çoğumuz. Demeyin yahu, denediniz mi hiç? Kötü mü geçti? Bir daha deneyin, hele Amerika gibi yerde, kötü geçer mi hiç?Öncelikle yolculuğumuzu planlamamız gerekir. Süremiz ne kadar, nereleri gezmek istiyoruz, bütçemiz nedir vs.


Eğer vaktiniz varsa ben arabayla gezmeyi öneririm. Arabasız gezmelerde de taksiye çok para harcayacağınız planlar yapmayın, öyleyse araç kiralayın. Araba büyük bir imkan, hele ki Amerika gibi yerde.
Öncelikle kendinize Google Maps'i kullanarak rotalar çizin. 20 gün mü süreniz var, 3500-4000 mile lık bir mesafe idealdir bana göre. Tek şoför olacağınız için fazla yorulmayın. Asıl vakit geçirmek istediğiniz yerlere sabahtan ulaşın, aralarda kalan geçmek zorunda olduğunuz şehirlere gece varın, zaten gezmek istemediğiniz bu şehirler küçük, pek talep görmeyen yerlerdir, otelleri ucuz olur. Mışıl mışıl uyuyun. Dura dura gidin yollarda, yormayın kendinizi, zırt bırt resim çekin, kendi kendinize şarkı söyleyin, eğlenin. Düşüncesi size hoş gelmiyor mu? Ooh mis, bence.

Toplam mesafenize ve gezeceğiniz şehirlere/eyaletlere karar verdikten sonra, tripadvisor sitesinden nerelerde yapılacak neler var onlara bakıp, nerede ne kadar zaman geçireceğinizi belirledikten sonra plan daha çok şekillenecektir.
Saat kaçta yola çıkacağınızı ve saat kaçta nerede olacağınızı, ne kadar kalıp tekrar yola ne zaman çıkacağınıza karar verdikten sonra iş kalacak yer ayarlamaya geliyor.
Ben 2011'de resimde görülen 1991 model, 140.000 mildeki Acura Legend'ım ile yaklaşık 4000 millik Illinois-Indianapolis-Ohio-Pennsylvania-Maryland-New Jersey-New York-Connecticut-Massachusetts-New Hampshire-Vermont-New York-Ohio-Indianapolis-Illinois rotasını yapmıştım tek başıma araç sürerek, 25 gün kadar sürmüştü. Ama süre konusunda çok rahat bir yolculuk geçirmiştim. Bu yolculuğum boyunca hep ya motel6 de ya da super8 de kaldım. Fiyatları gecelik $45-$70 civarında, bu iki otel arasındaki farklara "turist ömerler için Manhattan, New York" başlıklı yazımda değinmiştim.
Ucuz olsun derseniz arabada yatabileceğiniz gibi, couchsurfing websitesini de kullanabilirsiniz.
Couchsurfing, insanların birbirinin evinde misafir olduğu bir websitesi. Aklınıza kötü şeyler gelebilir evet, benim de gelmişti ancak referansı iyi olan kişileri tercih ederseniz sorun yaşamazsınız. Bence amacına uygun, doğru dürüst işleyen bir sistem kurmuşlar.

Yolda ilginçlikler olmuyor değil,  otobanda hoplaya zıplaya giden geyikler, laf atan diğer sürücüler vs. gibi.

Newyork'da otel görevlisi benim yepyeni kıyafetlerimi koyduğum poşeti çöp sanıp atmıştı. Tadınızı birşey kaçırmasın bu fırsatı bir daha uzun bir süre yakalayamayabileceğinizi unutmayın.

İyi bir roadtrip'çi olursanız şirinleri görebilirsiniz :)
Roadtrip'te en korkunç şey arabanın bozulması ve kaza yapmaktır. Öncelikle biz öğrenci adamız, biyere çarpsak parasını ödeyemeyiz. O yüzden garantiye almak için 1 aylık bir full coverage yaptırabiliriz aracımızın sigortasını, en fazla $200'a patlar. Sonra istediğiniz yere çarpın :P


İkincisi, arabamızın bozulması, yine biz henüz kefeni yırtamamış/öğrenci adamlar/cebi delikler  vs. olduğumuzdan ötürü arabamız bozulursa ayvayı yemeye birhayli meyilliyiz. Bunun için ne yapmalı, bu riski göze almalıyız. Arabamız bozulursa, ve masrafı çok çıkarsa, bulun birini satın, uçak bileti alın dönün. Ne olacak ki? Tecrübe tecrübedir, Amerika'dasınız fırsatlarınızı böyle endişelerle kaybetmeyin.
21 yaşında arabayla yaptım, hiçbişey olmadı. Arkadaşım da 96 model arabayla yapmıştı, onun arabası 160.000 mildeydi, rotası da 8500 mildi, hiçbişey olmadı. Arabanız da kendine gelir hem, bir ömürdür aynı sokakta sıkılmıştır, gezdirin sosyalleştirin.Gelelim arabanız olmadığı duruma, bunun tek iyi yanı navigasyona para vermeyeceğinizdir.
Planlarınız arabayla roadtrip yapmak kadar tıkır tıkır işlemez. Arabayla gezerken şu saatte şurada olucam der olursunuz, arabasızken bütün evren size yüzünden başka yerlerini dönebilir: otobüs kaçar, taksi gelmez, uçak kalkmaz, market erken kapatır aç ve sefil kalırsınız.
Korktunuz mu? Hayır mıı? Cevizleriniz düştü yahu, durun toplayayım aa..

Arabasızken şehirler arası gezmek ayrı şehir içi gezmek ayrı sorundur.
Şehirler arası ulaşım için uçak veya otobüs bileti almak kolaydır, peki ya hayatınızda hiç görmediğiniz duymadığınız bir şehirde taksi yerine otobüse binmek isteseniz, nereden bileceksiniz hangisine bineceğinizi? İşte bu noktada yine, google amcamız imdadımıza yetişiyor. Gitmek istediğiniz yerleri google maps'e yazıp, ulaşım aracını otobüs seçtiğinizde size hangi otobüse bineceğinizi söylüyor. Sistem düzgün de çalışıyor.
Düşünsenize İstanbul'da böyle birşey olduğunu, türk işi olunca, yolunu doğru bilen de şaşırır aman diyim biz böyle iyiyiz.

Şehirlerarası uçak biletlerini kayak ve skyscanner sitelerinden takip edebilirsiniz. Tren için amtrak, otobüs içinse greyhound şirketlerini kullandım ben gerektiğinde. Bazen bulunduğunuz şehirden gitmek istediğiniz yere uçak bileti mesela $200 iken, 50 mil aşağıda başka bir şehirden $90 olabiliyor, böyle bir durumda diğer şehre gidip oradan binerek tasarruf edebilrisiniz. Bu fırsatları kaçırmamak için, söylediğim 2 websiesinde kalkış ve varış yerlerinin yanındaki "yakındaki hava alanlarını da ara" seçeneğini tıklayın.

Eskiden şehirler arası yolculuğu otobüs ile yapmak için Greyhound'un Discovery Pass'leri olurdu. Mesela $300 verir 30 gün istediğiniz kadar, istediğiniz yere giderdiniz yer buldukça greyhound ile ancak 30 Eylül'de kaldırmışlar. Onun yerine Greyhound'un sitesinde Services and Routes kısmında en altta görebileceğiniz bir kaç paket rota eklemişler.
Bunlar işinizi görmez ise tours4fun sitesinden de faydalı roadtripler bulmanız mümkün.

Şehir turları için de tours4fun sitesi güzel bir kaynak, asıl amacı bu zaten sitenin.


Yazacak başka bir şey bulamadım. Umarım herkes dilediği yolculuğu güzelce yaşar. Yalnızım deyip ertelemeyin, vazgeçmeyin.
Evde oturup ne sen benim farkımdasın ne de polis farkında diyeceğinize yola çıkın, aman dikkat arabayla gidecekseniz polis çok da farkınızda olmasın, cezalar acayip yüksek Amerika'da.

Son olarak, bu resmimle noel babaya selam edip

HERKESE MERRY CHRISTMAS!!

diyorum.
Oralarda biryerlerde, şuan bu blog'u okuyanlar içerisinde elbette benden iyi bilenler vardır.
Bu adamlar niye yazmaz?
İşte onlar da buraya yazsın, yorum yapsın. 
Desin ki bu da var bunu da yazın. Bana mail atsın yayınlayayım.
Bana dediğim şuraya: fatihgork@hotmail.com
Görüşmek üzere,
Fatih.


6 yorum:

 1. Green Card'tan falan bahsetmeyecek misiniz?

  YanıtlaSil
 2. Bedirhan Bey merhaba,

  Blog'uma ortak olduğunuz için teşekkür ederim.

  Değineceğim bir çok konu var ancak bunları zamana yaymak istedim.
  Bu süreç içerisinde Greencard ile ilgili yazılarımı daha çok loto'nun açıklanacağı zamana yakın olması için Mayıs ayına doğru yayınlamayı düşünüyorum.

  Sorularınız var ise buradan yazabilir veya bana e-mail ile de ulaştırabilirsiniz (fatihgork@hotmail.com)

  YanıtlaSil
 3. Hocam yazıların güzel devamını istiyorum :)

  YanıtlaSil
 4. Hocam bir harikasınız... Yazılarınıza ara vermeden devam edin bu yolda.

  YanıtlaSil