Amerika Hakkında Faydalı Bilgiler Blogu!

30 Mart 2013 Cumartesi

Amerika Vizesi Hakkında Merak Edilenler 2. Bölüm


Ziyaretçileri bu siteye ulaştıran arama kelimelerinden derlenenler: 2. BölümAmerika turist vizesinde maaş bordrosunun önemi nedir?

İyi bir maaşınız olmasının size büyük katkısı olacaktır ancak maddi yönden iyi olmak vize almak için tek kriter değildir. Babanızın yanında çalışıyor iyi para kazanıyor ve sigortanız da yüksek primden gözüküyor olabilir, kendi işinizin sahibi de olabilirsiniz.
Vize memuru bunlara önem verir, ama bağlayıcı sebepler de görmek ister. Turist vizesine başvuruyorsanız, orada tanıdığınız olup olmadığı, nerelere gideceğiniz, planlarınızın neler olduğu memurun merak edeceği ve sizin hakkınızda fikir sahibi olacağı konulardır.

F1 vizem var ama turist vizesi almak istiyorum.

Bu soru sorulduğuna göre büyük ihtimalle okula devam etmiyorsunuz.
2-3 yıl sürecek eğitimlerde 5 yıllık F1 vizesinin verilmesi sık görülen bir durum ancak bu, vizeniz 5 yıl geçerli demek değildir. Amerika'ya giriş yapabilmeniz için I-20'nizin geçerli olması gerekmektedir.
Eğer sorulan soru, eskiden geçerli olan ve şimdi geçerli olmayan bir F-1 vizesi sahibi iseniz ve turist vizesi almak istiyorsanız, Türkiye'ye ne zaman döndüğünüz ve orada ne yapmayı planladığınız önemli kriterler olacaktır.
Benim önerim okul bitiminden sonra Türkiye'ye döndükten 6 ay-1 yıl içerisinde turist başvuru yapılmamasıdır.

Önlisans (2 yıllık üniversite) mezunu olanlar internship yapabilir mi?

Evet yapabilir.

E-2 yatırımcı vizesi en kolay nasıl alınır? 

E-2 yatırımcı vizesini, kendi ülkenizde veya başka bir yerde işlettiğiniz işletmenin bir şubesini ABD'ye açarak, veya şirketi tamamen ABD'ye taşıyarak veya ABD'de zaten aktif olan bir şirketi satın olarak, ona şube açarak alabilirsiniz.
E-2 vizesinde sizin ve çalışanlarınızın mağdur olmaması için bazı maddi kıstaslar vardır.
Şirketinizin gelirleri giderleri vs. gibi şeylerin ABD'de ne miktarda olacağına göre, yatırım yapmanız gereken miktar şekillenir.
ABD'de faal olan bir şirketi satın alarak veya ona şube açarak başvurduğunuz E-2 vizesinde, zaten işleyen bir işletme olduğu için, ne kadarlık bir yatırımla şirketin sorunsuzca ilerleyebileceği, başka ülkeden taşınacak bir şirkete oranla daha kestirilebilir olacaktır.
Uzun lafın kısası, E-2 vizesini en kolay elde etmenin yolu: ABD'de faal olan bir şirketi satın almak veya şirkete ortak olmaktır.
Genellikle E-2 vizesinin masrafı $80.000 - $120.000 arası ancak, ABD'deki bir şirket üzerinden bu yatırımı yapıp daha düşük miktarlara yatırımını tamamlayarak vizesini alanlar vardır.

F-1 vizesi almak için neler tavsiye edilir, dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Neden o okulu, neden o bölümü seçtiğinizi, size neler katmasını beklediğinizi ve neden Amerika'da okumak istediğinizi iyice bilin. Size sorulacaktır.

F-2 vizesi nedir, nasıl alınır?

F-2 vizesi, F-1 vizesi sahibi olanların eşlerine ve çocuklarına verilir.
Detaylı bilgi için Amerika'da öğrenci vizesi: Yazıldığı gibi okunur, mu? başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.


J-1 vizesini uzatmak mümkün müdür?

Statü değiştiren bir çok kişi var ancak uzatanı ben şahsen hiç görmedim.
Internship'den Trainee'ye geçeceğim diyenlerin amacına ulaştığını da hiç görmedim.

Work and Travel'da hangi işler var?

Size bulunan işler genellikle vasıfsız ama eğlenceli işler.
Kendiniz araştırmalar yaparak, fuarlara giderek, linkedin gibi sitelerden görüşmeler yaparak veya tanıdık vasıtasıyla daha çok hoşunuza gidecek işler de bulabilirsiniz.
Çoğu Work and Travel öğrencisi süpermarketlerde, depolarda, restoranlarda ve eğlence parklarında görev almaktadır.

Amerika vizesi red sebepleri nelerdir? 

Vize memurunun sizin ülkeye geri döneceğinize inanmaması ve eksik evrak.
Vize görüşmesine gitmeden önce yanınızda hangi belgeleri bulundurmanız gerektiğini mutlaka kontrol edin.

J-1 vizesinden sonra B-1 / B-2 turist vizesi alınabilir mi?

 

Evet, alınabilir. Ancak herkeste olduğu gibi, vize memurunun sizin de döneceğinize inanması, Türkiye'de bağlayıcı sebepleriniz olması gerekir. Demek istediğim şu ki, sizin amacınız turist vizesi alıp Amerika'ya kapağı atıp Türkiye'ye de dönmemekse, aldıkları eğitim sayesinde bir şekilde, bedne dilinizle göz temasınızla bunu anlıyorlar.
Hiç bir vizeyi kötüye kullanmayın.
Türkiye güzel, Türkiye'de yaşıyoruz yıllardır. ABD'ye eğlenmeye, tatil yapmaya, okumaya gidin. Çalışmaya da gidin. Türkiye'den kaçmak için değil.

Eğer siz de  blog'uma, google'da arama yaparak ulaşmış ancak, sorunuzun cevabını bulamamışsanız, pazar günü yayınlayacağım bölümde mutlaka sorunuzun cevabı yer alacaktır.Oralarda biryerlerde, şuan bu blog'u okuyanlar içerisinde elbette benden iyi bilenler vardır. 
Bu adamlar niye yazmaz? 
İşte onlar da buraya yazsın, yorum yapsın. 
Desin ki bu da var bunu da yazın. 
Bana mail atsın yayınlayayım. 
Bana dediğim şuraya: fatihgork@hotmail.com 
Görüşmek üzere, 
Fatih.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder